Навчальний посібник для студентів І курсу історико-практичного відділення магістратури Київської духовної академії.
Православна Церква приділяє особливу увагу молитовному богоспілкуванню віруючих. Таким чином, у житті Церкви сформувалися три богослужбові кола: добове, тижневе та річне. Нас цікавить процес їхнього історичного формування, символіка, ідейний зміст тощо.
Книга, яку Ви зараз тримаєте в руках, — це курс лекцій з «Історичної літургіки», що предметно розкриває історію становлення богослужіння у Старому Завіті та його подальший розвиток у Новому Завіті. Детально описується процес формування богослужіння, днів пам’яті святих, свят і постових періодів.
Цей конспект — це зібрана та систематизована інформація дореволюційних і сучасних дослідників про формування чинопослідувань вищевказаних богослужбових кіл, появ свят та постових періодів у Православній Церкві. З іншої сторони дана книга відображає історичну практику викладання вказаної дисципліни у Київській духовній академії. На сторінках цього дослідження продовжується справа викладачів літургічних наук після відродження її діяльності у 1992 році. Для більш ясного та зрозумілого вивчення студентами цієї дисципліни в магістратурі КДА після кожної теми подано список питань для самоконтролю, а в кінці книги — бібліографічний матеріал, який слід опрацьовувати разом із самостійною роботою, щоб досягти повного розуміння предмета.
У тексті конспекту наведено особистий авторський переклад літургійних термінів та інших текстів богослужбового й історичного змісту, зроблений виключно для кращого засвоєння матеріалу.
Висловлюю щиру вдячність ректору Київської духовної академії і семінарії архієпископу Білогородському Сильвестру (Стойчеву), моїм учителям, академічним співбратам, рецензентам, видавничому центру, студентам та вихованцям духовної школи за підтримку та поради, висловлені в процесі написання цієї книги.
Нехай ця праця стане в пригоді всім, хто прагне глибше осягнути історію та богословське значення найціннішого, що у нас є – богослужіння. Хай це дослідження відкриває нові грані та сприяє кращому розумінню сакрального спадку нашої Православної віри.